Jinekolojik bilgiler içeren yeni Kadın Sağlığı adresim: www.jinekolojik.org

Yumurtalık yaşının belirlenmesi nedir ve önemi

Yumurtalık yaşının belirlenmesi, yumurtalıklardaki var olan yumurta hücre (folikül) sayısı hakkında bilgi sahibi olmak anlamını taşır. Yumurtalık yaşının belirlenmesi, daha güvenilir ölçüm yöntemlerinin ortaya konmasıyla daha da önem kazanmıştır. Bir kadın için yumurtalık kapasitesinin (over reservinin), bir başka ifadeyle yumurtalık yaşının belirlenmesi bazı durumlarda çok önem taşımaktadır.

Yumurtalık yaşının (over rezervinin) bilinmesinin  başlıca yararlarını şöyle özetleyebiliriz.

1. Hastanın yaklaşık gebelik oranı hakkında bilgilendirilmesi,

2. İleri yaştaki hastalarda, gebelik zamanlamasına yardımcıdır,

3. Kısırlık tedavisinde doğru tedavi seçimi ve zamanı iyi kullanmak konusunda yararlı olabilir,

4.Başkasının yumurtasını ödünç almak (yumurta “oosit” donasyonu) veya evlat edinmede yardımcı olabilir.

5. Kadının herhangi bir nedenle tedavi edilmesi (ameliyat, kemoterapi, radyoterapi) durumunda, yumurtalığın durumunu belirlemek ve gerekli önlemleri almada yol göstericidir.

Sağlık personeli olan 35 yaşındaki bir hastam, çocuk istemesine rağmen hep erteliyordu. Bu rahatlığını da testlerinin normal olması ile açıklıyordu. “İstediğim zaman gebe kalabilirim” ön yargısı rahatlığı içindeydi. Bir gün ona yeni ve daha güvenilir bir test olan AMH ölçtürmesini istedim, gelen sonuç, bu hastamızın yumurtalık reservinin oldukça azalmış olduğunu gösterdi. Neredeyse tükenmek üzereydi, yani menopoza çok yakındı. Panik yapmamasını istedim. Fakat birkaç ay denemesine rağmen sonuç alamayınca, yaşını ve test sonucunu düşünerek, tüp bebek denedik ve başarılı olduk. Eğer bu hasta, eski ve güvenirliliği zayıf olan testlere güvenerek aynı rahatlıkla beklemeye devam etseydi, belki de çocuk sahibi olamayacaktı.

Ancak  over reservinin yanlış veya eksik değerlendirilmesinin olumsuz sonuçlarını da hatırlatmakta yarar vardır.

  
2599 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Hava Durumu
Site Haritası
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.784832.9162
Euro35.145635.2864
Saat