Jinekolojik bilgiler içeren yeni Kadın Sağlığı adresim: www.jinekolojik.org

Adet kanamalarında azalma veya hiç olmaması sakıncalı mıdır?

Adet kanamalarında azalma veya hiç olmaması sakıncalı mıdır?

Adet kanamalarında azalma veya tamamen kesilme, tıbbi olarak sakıncalı bir durum değildir. Tam aksine, kadın doğurganlığının devam ettiğini bildiğimiz sürece, adet olmaması bir avantajdır. Yeter ki; bunun geriye dönüşü olan basit bir olay olduğu bilinsin.

Bu asla menopoz değildir, spiral çıkarılınca adetler yeniden başlayacaktır.  Tamamen geri dönüşlü bir korunma yöntemi olan hormonlu spiral çıkarıldıktan sonra, 3-6 hafta içinde adetler yeniden başlar.

Pekçok hormonlu spirali olan hastam “peki pis kan nereye gidiyor” diye soruyor. Cevabı gayet basit, yukardaki açıklamalardan anlaşılabileceği gibi, gebelik için hazırlık  amacıyla gelişen, gebelik olmayınca da adet kanı olarak dökülen tabakanın gelişimi hormon etkisiyle engellendiğinden adet kanamaları ya azalır, ya da hiç olmaz. Bir diğer ifade ile hormonlu spiral kullananlarda pis kan oluşmuyor.

Rahim iç tabakasının gelişiminin engellenmesi, bir diğer ifade ile bu tabaka inceldikçe, adet de azalır. Bir süre sonra yumurtalıkların faaliyeti normal bir şekilde devam etmesine rağmen, rahim iç duvarı kalınlaşamadığı için, dışarı atılacak doku olmadığından vücut adet kanaması üretmemeye başlıyor. Bu şekilde hem gebelik engelleniyor, hem de adet kanamasında ciddi bir azalma oluyor.

  
10357 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Hava Durumu
Site Haritası
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.784832.9162
Euro35.145635.2864
Saat