Jinekolojik bilgiler içeren yeni Kadın Sağlığı adresim: www.jinekolojik.org

Hormonlu Spiral

Hormonlu Spiral (Rahim içi sistem), 5 yıl süreyle,  yapısındaki reservuardan, 24 saatte 20mcg progesteron hormonu (levonorgestrel) salgılayan bir rahimiçi doğum kontrol  yöntemidir.  Bilinen klasik spirallerden farkı, yapısında bakır yerine, hormon bulunmasıdır.  ilk olarak 1990 yılında Finlandiya’da kullanılmış ve 2001 yılında da Amerika’da FDA onayı almıştır.

Tıpta Rahim içi Araç olarak isimlendirilen Spirallerin, gebeliği önleme mekanizmaları ve etki güçleri benzerdir. Hormonlu spirallerde koruma mekanizması başlıca 3 mekanizma ile olur.

  1. Rahim iç duvarının (endometrium), yani her ay kanama ile dökülen tabakanın gelişimi engellenir. Bu etki bakırlı olanlarda yoktur.

  2. Rahim içine ulaşan spermlerin hareketlerinde azalma.

  3. Rahim ağzından salgılanan, rahim ağzı salgısının koyulaşması.

 

En etkin doğum kontrol yöntemlerinden biri olan hormonlu spiralde, rahime yerleştirilen T şeklindeki özel plastik bir cismin üzerinde bulunan çok düşük dozdaki progeteron (gebelikte salgılanan hormon) hormonu, rahim iç tabakasına

etki ederek, gelişimini engeller. Hormonlu spiral (Rahim içi sistem) vücudun hormonal dengesini etkilemeden rahim iç tabakasının (endometrium) gelişimini engelleyerek kanamayı azaltır. Bakır içeren spiraller pek çok kadında kanamaları artırırken, hormonlu spiraller kanamaları azaltır. Hormonlu spiralden salgılanan hormon rahim iç tabakasının  gelişimini engeller ve zamanla adet kanamalarında azalma ve kadınların çoğunda da bir süre sonra adetler tamamen kesilebilir.

  
4339 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Hava Durumu
Site Haritası
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.784832.9162
Euro35.145635.2864
Saat