Jinekolojik bilgiler içeren yeni Kadın Sağlığı adresim: www.jinekolojik.org

Myomların belirtileri nelerdir?

Myomlar, üçte iki gibi kadınların çoğunluğunda herhangi bir şikayete yol açmazlar. Genellikle, myomların belirtileri bulunduğu yere göre değişmektedir. Bu nedenle pekçok kadında, tesadüfen yıllık kontrolde veya bir başka hastalığın araştırılması sırasında myom teşhisi konmaktadır. Subseröz veya saplı myomlar çok büyüseler dahi herhangi bir şikayete neden olmazken, intrakaviter veya submüköz myomlar fındık büyüklüğünde dahi olsa kanama fazlalığına yol açabilir. (Şekile bakınız)

Myom olan kadınlarda %75 gibi yüksek oranda en sık rastlanan şikayet, kanamadır. Bu kanamalar genellikle adet kanamalarının fazlalığı ve/veya uzun sürmesi şeklindedir. Bu  kanamalar kadınlarda kansızlığa yol açacak boyutlarda olabilir. Hatta kadınların bir kısmı kansızlık nedeniyle araştırılırken tesadüfen myom tanısı konur. Bundan başka, Kanama şikayeti olan kadınlarda kanama nedeninin başka bir nedeni olup, olmadığı mutlaka araştırılmalıdır.

Myomlarda genellikle ağrı şikayetine rastlanmaz. Ancak fazla büyük myomlarda veya geliştiği yönde baskı yaptığı organa bağımlı olarak ağrı şikayetine rastlanabilir.

Myomlar kısırlık nedeni değildir. Çok nadiren myomun bulunduğu bölgeye bağlı olarak (intrakaviter, submüköz) kısırlık nedeni olabilir. Ancak myomların gebelikte büyüyebileceği, nadiren gebelikte ameliyata yol açabileceği, erken doğum nedeni olabileceği ve doğum sonrasında kanamalara yol açabileceği bilinmelidir.

  
1510 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Hava Durumu
Site Haritası
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.48997.5199
Euro9.03949.0756
Saat